nedjelja, 3. srpnja 2016.

Konstipacija (zatvor stolice) Šta stolica govori o vašem zdravlju?



Konstipacija se odnosi na promenu pokretljivosti creva, ali ima različita značenja. Stolica može da bude previše tvrda ili previše mala, njen prolaz otežan ili neredovan (manje od tri puta nedeljno). Osobe sa konstipacijom mogu da primete učestalu potrebu za napinjanjem i da imaju osećaj da im creva nisu prazna.
Konstipacija je vrlo čest problem. Svake godine više od 2.5 miliona Amerikanaca poseti lekara tražeći pomoć u rešavanju ovog problema. Mnogi faktori mogu da doprinesu ili uzrokuju zatvor, iako kod većine osoba ne može da se pronađe samo jedan uzrok. Generalno, zatvor se češće javlja što je osoba starija.
DIJAGNOZA KONSTIPACIJE — Konstipacija se obično dijagnostikuje na osnovu simptoma i fizičkog pregleda. Treba navesti i sve lekove koje pacijent redovno koristi jer neki lekovi mogu da uzrokuju zatvor.

  Pregled rektuma može da bude deo fizičkog pregleda. Pregled rektuma podrazumeva uvođenje prsta zaštićenog rukavicom u rektum kako bi se pronašle eventualne izrasline ili abnormalnosti. Ovim testom može da se proveri i postojanje krvi u stolici.
U nekim slučajevima se preporučuje dodatno testiranje, na primer ako je promena pokretljivosti creva nastala nedavno, ako postoji krv u stolici, gubitak težine, ili porodična istorija kancera kolona. Testiranje može da obuhvati testove krvi, radiološko snimanje, sigmoidoskopiju, kolonoskopiju, ili specijalizovane testove.
Kada treba da potražite pomoć — Konstipacija se najčešće tretira kod kuće, bez posete lekaru. Međutim, treba se obratiti lekaru ako je problem:
• Nov (tj. predstavlja promenu normalne funkcije creva)
• Traje duže od tri nedelje
• Ozbiljan
• Povezan sa drugim zabrinjavajućim pojavama kao što su krv na toalet papiru, gubitak težine, temperatura ili slabost.
TRETMAN KONSTIPACIJE — Tretman konstipacije obuhvata neke promene u ponašanju, unos namirnica sa više vlakana i po potrebi upotrebu laksativa ili klistira.
Ove tretmane možete da pokušate kod kuće, pre posete lekaru. Međutim, treba da potražite pomoć lekara ako se creva ne pokrenu za nekoliko dana.
Promene u ponašanju — Creva su najaktivnija nakon obroka i to je vreme kada će stolica najlakše proći. Ako ignorišete potrebu za pražnjenjem creva, signali će tokom vremena postati sve slabiji.
Obratite pažnju na ove signale i verovatno ćete lakše prazniti creva. Može da pomogne ispijanje napitaka koji sadrže kafetin ujutru.
Povećanje vlakana — Povećanje vlakana u ishrani može da redukuje ili potpuno eliminiše konstipaciju. Preporučena količina dijetarnih vlakana je 20 do 35 grama dnevno. Čitanjem sastava namirnice možete da utvrdite broj grama vlakana po obroku.
Veliki broj voća i povrća može da pomogne u prevenciji i tretmanu zatvora. To naročito važi za citruse, sušene šljive i sok od sušenih šljiva. Neke žitarice koje se doručkuju takođe su odličan izvor vlakana.
Nuspojave vlakana — Konzumiranje velike količine vlakana može da dovede do nadimanja u stomaku i gasova; to može da se svede na minimum unosom najpre male količine vlakana, zatim postepeno sve veće kako stolica postaje mekša i češća.
LAKSATIVI — Ako promene u ponašanju i povećan unos vlakana ne pomognu, možete da pokušate sa laksativima. Za tretman konstipacije postoji veliki broj laksativa. Izbor se bazira na načinu njihovog dejstva, bezbednosti tretmana i preporuci lekara.
Uopšteno, laksativi mogu da se svrstaju u sledeće grupe:
Laksativi koji prave masu — Tu spadaju prirodna vlakna i komercijalni preparati od vlakana kao što su:
• Psilijum (Konsyl®; Metamucil®; Perdiem®)
• Metilceluloza (Citrucel®)
• Kalcijum polikarbofil (FiberCon®; Fiber-Lax®; Mitrolan®).
• Dekstrin iz žitarica (Benefiber®)
Dozu suplemenata sa vlaknima treba postepeno da povećavate kako biste sprečili pojavu gasova i grčeva, a suplemente treba uvek uzimati sa dosta vode.
Hiperosmolarni laksativi — Hiperosmolarni laksativi su:
• Polietilen glikol (MiraLax®, Glycolax®)
• Laktuloza
• Sorbitol




Polietilen glikol se najčešće koristi jer ne dovodi do pojave gasova ili nadimanja, ali i zato što se obično dobija bez lekarskog recepta. Laktuloza i sorbitol mogu da uzrokuju gasove i nadimanje. Sorbitol ima podjednako dobro dejstvo kao i laktuloza, ali je jeftiniji.
Alkalni laksativi — Alkalni laksativi kao što su mangezijum hidroksid (Magnezijumovo mleko®) i magnezijum citrat (Evac-Q-Mag®) deluju slično kao i hiperosmolatni laksativi.
Stimulativni laksativi — Stimulativni laksativi su sena (npr. Crni napitak, ex-lax®, Fletcher's® Castoria®, Senokot®) i bisakodil (npr, Correctol®, Doxidan®, Dulcolax®).
Neke osobe preterano koriste stimulativne laksative. Redovno uzimanje stimulativnih laksativa ili u velikim količinama može da dovede do nuspojava kao što su niski nivoi kalijuma. Iz tog razloga ove lekove treba pažljivo koristiti ako se koriste redovno.
Međutim, nema čvrstih dokaza da redovna upotreba stimulativnih laksativa oštećuje kolon, i oni ne povećavaju rizik od kolorektalnih kancera ili drugih tumora.
Novi tretmani — Lubiproston (Amitiza®) je lek koji se izdaje na lekarski recept kojim se tretira teška konstipacija. Skup je u poređenju sa drugim sredstvima. Međutim, on se prepisuje ako izostane reakcija na druge tretmane.
Pilule, supozitorije, ili klistiri? — Laksativi postoje u obliku pilula koje se unose oralno, ili u obliku supozitorija ili klistira koji se uvode u rektum. Uopšteno, supozitorije i klistiri deluju brže u odnosu na pilule, ali mnoge osobe ne vole da ih koriste.

  Pacijentima koji nisu odgovorili na druge tretmane lekari preporučuju već upakovane setove za klistir koji sadrže natrijum fosfat/bifosfat (Fleet®). Oni se ne preporučuju ako postoje problemi sa srcem ili bubrezima i ne treba ih koristiti više od jednom osim ako to nije preporučio lekar.
Tretmani konstipacije koje treba izbegavati
• Omekšivači — Omekšavajući laksativi, uglavnom mineralna ulja, omekšavaju stolicu vlažeći je. Međutim, postoje drugi tretmani sa manje rizika i podjednako dobri.
• Omekšivači stolice — Agensi koji sadrže dekuzat (npr, Colace®) nemaju toliko nuspojava kao laksativi, ali su manje efikasni. Rezultat toga je da se omekšivači stolice obično ne preporučuju osobama sa hroničnom konstipacijom.
• Prirodni proizvodi — Za lečenje konstipacije postoji bogata pojava prirodnih sredstava. Neki od njih sadrže aktivne sastojke koji se inače nalaze u komercijalno dostupnim laksativima. Međutim, doza i čistoća nisu tako dobro kontrolisani. Zato se ovi proizvodi uglavnom ne preporučuju.
Kroz istoriju se upotrebljavao veliki broj samostalno napravljenih klistira kao što su sapunica, vodonik peroksid i deterdženti za domaćinstvo. Oni mogu da budu vrlo iritantni po crevnu ovojnicu i ne treba ih koristiti.
BIOFIDBEK ZA KONSTIPACIJU — Biofidbek je bihejvioristički pristup koji može da pomogne nekim osobama sa teškom hroničnom konstipacijom koji nevoljno stežu (pre nego opuštaju) mišiće za vreme aktivne peristaltike.

Stolica otkriva pravo stanje probavnog sustava i omogućava vam da na vrijeme donesete promjene kako biste poboljšali zdravlje probavnog sustava, ali i cjelokupnog organizma. Donosimo vam stanja koja možete otkriti ako obratite pažnju na oblik, veličinu, miris i boju vaše stolice.
Oblik




Prehrana kojoj nedostaje vlakana, divertikuloza, jaki grčevi crijeva i pretjerano naprezanje su najčešći uzročnici promjene oblika stolice. Divertikuloza uzrokuje pojavu izbočina na debelom crijevu, kao i zadebljanje stjenke zbog kojih se smanjuje promjer crijeva. Rezultat je uska stolica, u obliku kuglica te se raspada, a vrlo često je potrebno veliko naprezanje kod obavljanja nužde. Ostali simptomi divertikuloze su tupa bol u donjem dijelu trbuha, osjećaj nepotpunog obavljanja nužde, iako ste obavili više njih, učestali plinovi i nadutost. Druga moguća stanja su endometrioza, fibroidi maternice, tumori organa kao što su mjehur ili jajnici. Sva ta stanja uzrokuju smanjenje promjera crijeva, zbog čega je stolica uža nego inače.
Veličina
Veličina je važna. Mala i tvrda stolica je tipična za ljude koji jedu hranu siromašnu vlaknima te se često povezuje s većim rizikom od nastanka divertikuloze i raka debelog crijeva. Zatvor je povezan s malom, neredovitom i tvrdom stolicom i velikim naprezanjem tijekom obavljanja nužde. Prehrana bogata vlaknima će uzrokovati veliku i mekšu stolicu, zbog čega će obavljanje nužde biti znatno lakše. Iako je prehrana siromašna vlaknima najčešći uzrok male i tvrde stolice, također je moguće da se radi o raku debelog crijeva.
Saznajte što plinovi govore o vašem zdravlju!
Miris
Miris stolice ovisi o mnogim čimbenicima, uključujući vašu prehranu, lijekove koje konzumirate, koliko dugo je stolica bila u vašem probavnom sustavu i prisutnost infekcija. Najčešći uzrok izrazito neugodnog mirisa je hrana koju unosite. Antibiotici također mogu promijeniti miris stolice. Znatno rjeđi uzročnik izrazito neugodnog mirisa stolice je pankreatitis i rak gušterače. Izrazito neugodan miris stolice može uzrokovati Crohnova (Kronova) bolest, cistična fibroza i infekcije parazitima kao što je Giardia lamblia. Ipak, za većinu ljudi stolica izrazito neugodnog mirisa je posljedica konzumiranja određene vrste hrane (jaja, grah, luk).
Saznajte što stolica otkriva o zdravlju!
Boja
Boja stolice može dramatično varirati i biti pokazatelj raznih stanja i bolesti. Normalna stolica je smeđe boje zbog svog sastava: bakterije, voda, žuč, bilirubin, ostaci crvenih krvnih stanica i neprobavljive biljne tvari kao što je celuloza, zajedno s malim količinama bjelančevina i masti.
Crvena stolica je vrlo zabrinjavajuća jer pokazuje prisutnost krvarenja iz donjeg dijela trakta zbog hemoroida ili divertikuloze, ali i ozbiljnijih stanja kao što je karcinom rektuma. Crvena stolica također može biti uzrokovana konzumiranjem crvene hrane, kao što je cikla. Ukoliko primijetite crvenu stolicu, svakako se obratite liječniku, bez obzira na to što mislite da je crvena zbog hrane koju ste konzumirali.

  Zelena stolica može nastati kada je žuč prebrzo prošla kroz probavni trakt i nije stigla promijeniti boju u smeđu. Također može biti posljedica Crohnove bolesti, konzumacije antibiotika, lisnatog zelenog povrća ili željeza.
Žuta stolica može biti posljedica poremećaja žučnog mjehura, zbog čega nepravilno obrađuje žuč. Infekcija parazitom Giardia lamblia uzrokuje karakterističan žuti proljev. U pitanju mogu biti i različite infekcije probavnog sustava (virusne, bakterijske i parazitarne).
Bijela stolica može biti znak malapsorpcije, pankreatitisa i raka gušterače. Bijela stolica može biti i posljedica sluzi u stolici, koja joj daje bjelkasti izgled, ali i znak da su crijeva iritirana zbog nečega.
Crna stolica je često znak krvarenja iz gornjeg dijela probavnog sustava, pretjerane konzumacije željeza i mesa.

Nema komentara:

Objavi komentar