
Urinarne infekcije se još nazivaju i infekcije mokraćnih puteva i infekcije urinarnog trakta. Kao što ime kaže, u pitanju je infekcija koju izaziva bakterija u urinarnom traktu.Sam urinarni trakt sacinjavaju bubrezi,ureteri,mokracna besika i uretra! Svi delovi sistema za mokrenje mogu biti pogođeni infekcijom, ali su ipak najčešće inficirani bešika i uretra.
U infekcije urinarnog trakta spadaju:
uretritis
upala bešike(cistitis)
upala bubrega(pijelonefritis)
Odmah da razjasnimo, uretra je mokraćni kanal koji sprovodi urin od bešike napolje, izvan ljudskog tela, a ureteri su mokraćni kanali koji sprovode urin od bubrega do bešike.
Generalno, do urinarne infekcije dolazi nakon što bakterija uđe kroz uretru i počne da se razmnožava u bešiki, nakon čega urin (mokraća) postaje inficiran. Kada nema infekcije, urin je sterilan i u njemu nema bakterija.
Bakterije koje izazivaju infekcije mokraćnih puteva su:
Citrobacter
Enterobacter
Escherichia coli (Ešerihija Koli, E. coli)
Klebsiella
Proteus
Pseudomonas
Serratia
Staphylococcus aureus
Streptococcus fecalis
Kako se prenosi urinarna infekcija:
Kao što smo rekli, urinarna infekcija nastupa nakon ulaska bakterije u urinarni trakt. Šanse za ovo su mnogo veće kod žena, tj. žene su u većem riziku od razvijanja infekcije nego muškarci, jer je bešika mnogo bliža vagini i anusu, tj. ženskim polnim organima, nego što je slučaj kod muškaraca, jos jedan razlog je znatno kraca uretra kod zena nego kod muskaraca.
Evo šta sve povećava šansu da bakterija uđe u urinarni trakt:
Polni odnos (za vreme polnog odnosa se bakterija može preneti iz analno-vaginalnog dela do uretre i bešike
Nečistoća organizma i toaleta
Uzdržavanje od mokrenja
Uvećana prostata (kod muškarca)
Simptomi urinarne infekcije:
Simptomi urinarne infekcije mogu biti blagi, moze postojati i urinarna infekcija bez simptoma , ipak, kada je u pitanju infekcija urinarnog trakta, simptomi su uglavnom prisutni u većini slučajeva, i to su:
Jak nagon za mokrenjem,
Češće mokrenje,
Blago peckanje pri mokrenju,
Beličasta, mutna mokraća, čak i sa crvenkastim primesama ukoliko ima krvi,
Neprijatan miris mokraće,
Bol u bešiki,
Blago povišena temperature,
Nije neuobičajena ni drhtavica, iscrpljenost, pa i prisustvo bola kada se ne mokri. Obično žene osećaju neugodan pritisak iznad pubične kosti, a muškarci osećaj punoće u predelu analnog otvora (rektuma). Čest je slučaj i da se osoba koja ima problem sa infekcijom urinarnog trakta žali da ima jak nagon za mokrenjem, a da vrlo mala količina urina izlazi napolje.Cesto su prisutni i povracanje i mucnina.
Kako se postavlja dijagnoza urinarne infekcije?
Ukoliko primetite simptome infekcije, obavezno se obratite doktoru.
Dijagnoza se postavlja putem pregleda i laboratorijskih analiza, najčešće analizom urina i brisa iz uretre.
Laboratorijska analiza urina, uz koju se ponekad radi i urinokultura, može otkriti imate li infekciju ili ne. Iako nijedan standardan test ne može utvrditi razliku između infekcije gornjeg i donjeg dela urinarnog trakta, prisustvo visoke temperature (groznice) i bol s boka, mogu nagovestiti da se infekcija proširila i na bubrege.
Lečenje urinarnih infekcija!
Bitno je znati da urinarne infekcije mogu dovesti do ozbiljnih posledica pa cak i jednog teskog stanja. Zato da bi sprecili pojavu urinarnih infekcija bitna je prevencija!
* Kakva je prevencija?
Preventivne mere su vrlo jednostavne. Važno je piti dosta tečnosti, najmanje litar i po do dva tokom dana. Tečnost treba piti pomalo u gutljajima, a ne odjednom. Jer, kad se pije dosta tečnosti, javlja se nagon za mokrenjem, a tada se bakterije ispiraju. Pošto seksualni odnos često provocira upalu, savetuje se da se obavezno mokri posle odnosa. Preporučuje se da se povremeno piju i brusnica ili uvin čaj. Važna je regulacija stolice jer oni koji često imaju zatvor češće imaju upale bešike. Redovnom stolicom se smanjuje sklonost ka infekciji, a u tome mogu da pomognu probiotici.Prilikom pranja ili brisanja stražnjice nakon nužde idite od vakine ka kičmenom stubu,jer tako sprečavate prenos bakterija iz crijeva u vakinu I mokraćne kanale,koristite novi papir za novo brisanje,održavajte higijenu vagine,mlakom vodom sa neutralnim pomoćnim sredstvima.Primeceno je da sledeci cajevi sprecavaju pojavu urinarne infekcije a to su caj od breze,brusnice,semenke dinje,persun,kukuruzna svila,uvin caj!
Ako se ipak pojavila urinarna infekcija sa svim simptomima i ukoliko je postavljena dijagnoza proverom urina ili urinokulturom vas izabrani lekar ce odluciti koji ce te antibiotic uzimati,ukoliko proceni da se radi o jednostavnoj infekciji dovoljno je koristiti antibiotic 3 dana a kod ozbiljnijih infekcija i do 7 dana!
Urinarne infekcije-stvaraju velike probleme prvenstveno zenama!!!
Nema komentara:
Objavi komentar